Ślimak tatrzański
2020-10-06
Ślimak tatrzański (Chilostoma [Faustina] cingulellum) - Rossmässler, 1837
Podczas każdego pobytu w Tatrach zawsze marzyłem, aby kiedyś spotkać się oko w oko z tym endemicznym i rzadkim ślimakiem.
Szczęścia jednak ciągle brakowało, choć prawdę mówiąc, nigdy nie zarezerwowałem sobie czasu na jego prawdziwe poszukiwanie. Wprawdzie, jak na polskie warunki, to dość duży okaz (szerokość muszli: 15-19 mm; wysokość: 7-9 mm), ale jednak należy wytężyć wzrok, aby móc go odnaleźć.
Planując kolejne "wyprawy w góry", zależało nam bardziej, aby dojść do wyznaczonego celu, niż rozglądać się np. za ślimakami. Tym bardziej, że podczas tych wędrówek, w temacie ślimaków, jestem dość osamotniony. Zawsze starałem się (przy okazji !) zaglądać w różne "dziury", z nadzieją, że może znajdę w końcu coś ciekawego. Oczywiście i tym razem było podobnie.
W pierwszym, słonecznym dniu, celowo zaplanowałem wejście na Sarnią Skałę, ale niedźwiedź pokrzyżował nasze plany - musieliśmy się wycofać. Ta skalista grań o długości ok. 300 m i wysokości 1377 m, zbudowana z wapieni dolomitowych, jest siedliskiem rzadkich roślin tam występujących, ale może być również siedliskiem naszego bohatera - Ślimaka tatrzańskiego ??? ...... na pewno muszę tam w końcu dotrzeć i to sprawdzić !
Póżniej pogoda już nas nie rozpieszczała. Było pochmurno, ciągle padał deszcz, a termometr wskazywał maksymalnie 12 *. Poszliśmy jednak Doliną Kościeliską na Halę Ornak (wys. 1100 m). Tak jak zawsze, po drodze, zerkałem na pobliskie skały - wypatrując oczywiście ślimaków. Niestety nie zauważyłem żadnego ! Pomyślałem tylko, że może to jednak nie właściwe miejsce, może już za zimno i zbyt późno, a może to wina turystów, którzy najczęściej odwiedzają to miejsce ?! Zostawiając CEPRÓW na boku, można by powiedzieć, że idealne miejsce dla naszego Ślimaka tatrzańskiego.
Przy okazji - Dolina Kościeliska: znajduje się w Tatrach Zachodnich i jest najbardziej atrakcyjną pod względem ilości wapiennych form skalnych.
Zrezygnowany (pod kątem ślimaków) wejściem na Halę Ornak, po dotarciu do schroniska, zaliczyliśmy jeszcze Smreczyński Staw - warto !
Wracając - postanowiłem, że choć na chwilkę zajrzę jeszcze w trzy miejsca !
A jednak marzenia się spełniają !!!
29 wrzesień, godzina - 15:22 .......... JEST ! ...... jeszcze nie jestem pewny czy to na pewno Ślimak tatrzański ?! . Ale jest i drugi osobnik, oraz kolejny okaz - najpierw wydaje mi się, że to Ślimak nadobny (Chilostoma [Faustina] faustinum - Rossmässler, 1835 r.), ale mam (do dzisiaj) wątpliwości ?! ..... , to mógł być kolejny rzadki gatunek : Ślimak Rossmasslera (Chilostoma [Faustina] rossmaessleri - L. Pfeiffer, 1842 r.) ?! Tak czy inaczej gatunek ten pojawił się na tej samej skale, stanowisku co poszukiwany Ślimak tatrzański.
TAK, jestem pewny, że to mój wymarzony - Ślimak tatrzański. Teraz już tylko pozostaje mi wybór : albo szukam kolejnych osobników, albo poświęcam czas na sesję fotograficzną znalezionych trzech okazów - wybieram to drugie.
Z jednej strony jestem szczęśliwy z drugiej zmartwiony, że mam do dyspozycji tak mało czasu. Robię jednak sporo zdjęć i film. Przecież mam okazję aby nagrać żywego Ślimaka tatrzańskiego. Na zakończenie próbuję określić położenie geograficzne "mojej" skały ..... niestety nie mam w tym miejscu zasięgu ! Jesteśmy jednak powyżej Hali Pisanej.
To już jest koniec, trzeba już iść ..... , ale nie mam wątpliwości, że na pewno trafię tutaj w przyszłym roku. Do końca życia zapamiętam to miejsce, skałę i oczywiście Ślimaka tatrzańskiego. Obiecałem również sobie, że w końcu poświęcę więcej czasu tylko dla tego ślimaka, a nie dla kolejnego szczytu. Jestem przekonany, że pomimo wyspowego występowania, znajdę więcej jego stanowisk i to niekoniecznie bardzo wysoko w górach. Ten endemit zachodniokarpacki, występujący w naszych Tatrach Zachodnich jest gatunkiem reliktowym - żywą skamieniałością po minionych epokach geologicznych.
P.S.
Poniżej zdjęcia wspomnianych okazów. Więcej, chociaż w dość skromnej ilości, informacji na temat Ślimaka tatrzańskiego można znaleść w internecie, oraz na polecanym przez mnie blogu Pan Jarka - "Moje Mollusca"
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- Październik
- Wrzesień
- Nowy Gatunek : Murex (Chicomurex) pseudosuperbus
- Grecja 2015. Relacja znad zatoki Kakkos Bay.
- Nowy gatunek : CONUS MONICAE
- Czerwiec
- Muszlowe odkrycia z wyspy Ios na M.Egejskim. Wieści z greckich Cyklad.
- Giełdy muszli na świecie. Krótki przewodnik po shellshows.
- Kuriozalny FAKE Cypraea guttata z Filipin. Monstrum.
- Maj
- WRS z rodziny MITRIDAE
- Wyspy Kanaryjskie i Portugalia - muszlowe połowy hiszpańskiego kolekcjonera.
- PODZIĘKOWANIE dla Pana Jarka Maćkiewicza
- WSPÓŁPRACA z Michałem Poklękowskim
- Cypraea teulerei - prawdopodobna lokalizacja nowej populacji!
- Porcelanki z Malezji. Wieści z wyprawy Mikołaja Glińskiego.
- Kreta - muszlowe Eldorado dla wytrwałych. Poradnik dla kolekcjonera.
- Dieter Röckel nie żyje. Odeszedł wybitny znawca stożków.
- Kwiecień
- 2014