Aktualności

Ślimak tatrzański

2020-10-06

Ślimak tatrzański (Chilostoma [Faustina] cingulellum) -  Rossmässler, 1837

Podczas każdego pobytu w Tatrach zawsze marzyłem, aby kiedyś spotkać się oko w oko z tym endemicznym i rzadkim ślimakiem. 

Szczęścia jednak ciągle brakowało, choć prawdę mówiąc, nigdy nie zarezerwowałem sobie czasu na jego prawdziwe poszukiwanie. Wprawdzie, jak na polskie warunki, to dość duży okaz (szerokość muszli: 15-19 mm; wysokość: 7-9 mm), ale jednak należy wytężyć wzrok, aby móc go odnaleźć.  

Planując kolejne "wyprawy w góry", zależało nam bardziej, aby dojść do wyznaczonego celu, niż rozglądać się np. za ślimakami. Tym bardziej, że podczas tych wędrówek, w temacie ślimaków, jestem dość osamotniony.  Zawsze starałem się (przy okazji !) zaglądać w różne "dziury", z nadzieją, że może znajdę w końcu coś ciekawego. Oczywiście i tym razem było podobnie. 

                         W pierwszym, słonecznym dniu, celowo zaplanowałem wejście na Sarnią Skałę, ale niedźwiedź pokrzyżował nasze plany - musieliśmy się wycofać. Ta skalista grań o długości ok. 300 m i wysokości 1377 m, zbudowana z wapieni dolomitowych, jest siedliskiem rzadkich roślin tam występujących, ale może być również siedliskiem naszego bohatera - Ślimaka tatrzańskiego ??? ......  na pewno muszę tam w końcu dotrzeć i to sprawdzić !

           Póżniej pogoda już nas nie rozpieszczała.  Było pochmurno, ciągle padał deszcz, a termometr wskazywał maksymalnie 12 *. Poszliśmy jednak Doliną Kościeliską na Halę Ornak (wys. 1100 m).  Tak jak zawsze, po drodze, zerkałem na pobliskie skały - wypatrując oczywiście ślimaków. Niestety nie zauważyłem żadnego !  Pomyślałem tylko, że może to jednak nieodpowiednie miejsce, może już za zimno i zbyt późno, a może to wina turystów, którzy najczęściej odwiedzają to miejsce ?!  Zostawiając CEPRÓW na boku, można by powiedzieć, że idealne miejsce dla naszego Ślimaka tatrzańskiego.

Przy okazji - Dolina Kościeliska: znajduje się w Tatrach Zachodnich i jest najbardziej atrakcyjną pod względem ilości wapiennych form skalnych. 

Dotarliśmy do schroniska na Hali Ornak, a później zaliczyliśmy jeszcze Smreczyński Staw - warto !

Wracając - postanowiłem, że choć na chwilkę zajrzę jeszcze w trzy miejsca ! 

A jednak marzenia się spełniają !!!

29 wrzesień, godzina - 15:22 ..........  JEST  !  ......  jeszcze nie jestem pewny czy to na pewno Ślimak tatrzański ?! .  Ale jest i drugi osobnik, oraz kolejny okaz - najpierw wydaje mi się, że to Ślimak nadobny (Chilostoma [Faustina] faustinum - Rossmässler, 1835 r.), ale mam (do dzisiaj) wątpliwości ?! ..... , to mógł być kolejny rzadki gatunek : Ślimak Rossmasslera (Chilostoma [Faustina] rossmaessleri - L. Pfeiffer, 1842 r.) ?!  Tak czy inaczej gatunek ten pojawił się na tej samej skale, stanowisku co poszukiwany Ślimak tatrzański.

TAK, jestem pewny, że to mój wymarzony - Ślimak tatrzański. Teraz już tylko pozostaje mi wybór : albo szukam kolejnych osobników, albo poświęcam czas na sesję fotograficzną znalezionych trzech okazów - wybieram to drugie. 

Z jednej strony jestem szczęśliwy z drugiej zmartwiony, że mam do dyspozycji tak mało czasu. Robię jednak sporo zdjęć i film.  Przecież mam okazję aby nagrać żywego Ślimaka tatrzańskiego. Na zakończenie próbuję określić położenie geograficzne "mojej" skały ..... niestety nie mam w tym miejscu zasięgu !  Jesteśmy jednak powyżej Hali Pisanej.

To już jest koniec, trzeba już iść ..... , ale nie mam wątpliwości, że na pewno trafię tutaj w przyszłym roku. Do końca życia zapamiętam to miejsce, skałę i oczywiście Ślimaka tatrzańskiego. Obiecałem również sobie, że w końcu poświęcę więcej czasu tylko dla tego ślimaka, a nie dla kolejnego szczytu. Jestem przekonany, że pomimo wyspowego występowania, znajdę więcej jego stanowisk i to niekoniecznie bardzo wysoko w górach. Ten endemit zachodniokarpacki, występujący w naszych Tatrach Zachodnich jest gatunkiem reliktowym - żywą skamieniałością po minionych epokach geologicznych. 

P.S. 

Poniżej zdjęcia wspomnianych okazów. Więcej, chociaż w dość skromnej ilości, informacji na temat Ślimaka tatrzańskiego można znaleść w internecie, oraz na polecanym przez mnie blogu Pan Jarka - "Moje Mollusca"
Panel administracyjny